0 222 229 29 94

Kriyojenik İşlem – Karbürler

 

Karbürler, kriyojenik işlem yapılabilen ve endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılan malzemelerdir. Aşınma dayanımı ve sertliği sayesinde, yüksek sıcaklık, korozyon gibi zor koşullar altında görev yapan çok sayıda makine ve parçalarında tungsten karbür  kullanılmaktadır. Genellikle kobalt matrisin içerisinde karbür yapıcı elementlerle birlikte malzemeyi oluştururlar. Karbür yapılarının matris içerisinde homojen dağılımları neticesinde aşınma dirençlerinde önemli artış sağlanmaktadır. Kriyojenik işlem matris malzemesine de etki etmekte ve mukavemetini artırmaktadır.

 

Yapılan bilimsel çalışmalara göre kriyojenik işlem tungsten karbür’ün mikro yapısını değiştirmektedir. işlem sırasında β- fazının boyut ve sayısını artmakta ve bu sayede tungsten karbürün sertliği %7 civarında artmaktadır. Ayrıca kobalt matrisli karbürlerde kriyojenik işlem sonrası matris malzemesinin kolay deforme olmasının önüne geçilmiştir.

 

“Cryogenic treatment of tungsten carbide reduces tool wear when machining medium density fiberboard Harold A. Stewart 2004.”

 

“Cryogenic treatment of tutting tools, Andrew Yong, 2006.”

 

Kriyojenik işlem sayesinde endüstriyel alanda sıkça kullanılan (kesici uçlar, delici uçlar, kazıcı uçlar, sondaj uçları vs bir çok makina parçasında) karbürlerin aşınma dirençleri artırılmaktadır.

.

 

MMD Makine ve Malzeme Teknolojileri ArGe Danışmanlık Mühendislik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

Büyükdere Mahallesi Gençlik Bulvarı No:4 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ETGB Teknopark Binası No: 44/101 Odunpazrı Eskişehir